Dwór Skrzynki niedaleko Poznania, stał się areną zmagań młodych miłośników matematyki z różnych regionów Polski. Podczas czternastej edycji konkursu matematycznego spotkali się uczniowie szkół ponadpodstawowych z partnerskich powiatów: kartuskiego, kłodzkiego, tatrzańskiego, świdnickiego oraz poznańskiego.
– To było prawdziwe święto królowej nauk – podkreśliła Elżbieta Nawrocka, członek Zarządu Powiatu w Poznaniu, podczas uroczystego wręczenia nagród.
Do finału zakwalifikowali się najlepsi uczestnicy regionalnych eliminacji, konkurs był okazją nie tylko do sprawdzenia swoich umiejętności, ale również do wymiany doświadczeń i integracji młodzieży z różnych części kraju.
– Przyjechali do nas najlepsi z najlepszych, dla których matematyka jest pasją. Tutaj mogli się sprawdzić na tle swoich rówieśników z innych części kraju. Zobaczyć, w czym są lepsi, a nad czym muszą jeszcze popracować – mówiła Elżbieta Nawrocka.
Rywalizacja trwała dwa dni. Pierwszego dnia uczniowie zmierzyli się indywidualnie z wymagającymi zadaniami matematycznymi. Najlepsza okazała się Zuzanna Styrczula z powiatu tatrzańskiego, uczennica trzeciej klasy Liceum Ogólnokształcącego im. Oswalda Balzera w Zakopanem.
– Jestem tym faktem bardzo pozytywnie zaskoczona. Zadania były trudne, choć w części drużynowej chyba jeszcze trudniejsze. Sporo przygotowywałam się do konkursu, rozwiązując między innymi zadania z poprzednich lat – przyznała zwyciężczyni.
Jak podkreślała, matematyka jest jej ulubionym przedmiotem, ponieważ łączy logikę z kreatywnością. Szczególnie fascynuje ją geometria oraz możliwość łączenia różnych działów matematyki. W przyszłości rozważa studia związane z matematyką finansową.
Drugie miejsce w klasyfikacji indywidualnej zdobył Witold Soprych z powiatu świdnickiego, a trzecie jego kolega z drużyny – Bartosz Rychel. Sukcesy indywidualne przełożyły się także na wynik zespołowy – reprezentacja powiatu świdnickiego triumfowała w rywalizacji drużynowej.
Drugą lokatę zajęli uczniowie z powiatu tatrzańskiego, natomiast trzecie miejsce przypadło reprezentantom powiatu kłodzkiego, którzy debiutowali w konkursie, uczniowie z powiatu kartuskiego zajęli czwartą lokatę.
Powiat kartuski podczas konkursu reprezentowali uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Kartuzach: Antonina Kwiecień, Patrycja Grobelniak, Błażej Gostkowski oraz Wiktoria Fularczyk.