25 listopada br. odbyła się konferencja pt. „ Presja:depresja – o zaburzeniach nastroju i kondycji psychicznej młodych ludzi”. Sala kinowa Kartuskiego Centrum Kultury wypełniła się uczestnikami, którym nie jest obojętny dobrostan psychiczny młodzieży. Wydarzenie zorganizowało Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Kartuzach dzięki dofinansowaniu Powiatu Kartuskiego.
Zgromadzeni dowiedzieli się, jak wspomagać rozwój młodych, tworzyć atmosferę akceptacji i wsparcia, a w sytuacjach kiedy zaburzenia się pojawiają – jak pomagać.
Konferencje otworzył Starosta Kartuski Bogdan Łapa, towarzyszył mu Członek Zarządu Powiatu Kartuskiego Paweł Kowalewski. Punktem wyjścia do rozmów i namysłu był reportaż „Moje problemy nie są błahe”. Po reportażu jego twórcy i bohaterowie – Natalia Jackiewicz, Daniela Walkowska i Oskar Stabno z niezwykłą odwagą i otwartością pokazali głoś młodego pokolenia, który chce być słyszany. Opowiadali o trudnościach, ale przede wszystkim o byciu niewidzianym i niesłyszanym przez dorosłych. Ich wystąpienie było niezwykłym świadectwem i przesłaniem o tym, czego oczekują od dorosłych. Bo wystarczy być, słyszeć, towarzyszyć….
Danuta Sowińska, producenta reportażu, w swoim późniejszym wystąpieniu omówiła kluczowe czynniki wpływające na zdrowie psychiczne młodych ludzi oraz tak ważny temat, jak prewencja suicydalna.
Dr Maciej Dębski przedstawił natomiast najnowsze polskie badania dotyczące dobrostanu młodzieży, przyczyn kryzysów oraz wnioski do pracy. Marta Orańska-Szałomska „zaprosiła” nas do swojego gabinetu, w którym pracuje z młodzieżą, ukazując fragment swojej pracy klinicznej z nastolatkami.
Intensywny dzień podsumowała dr Anita Sumiła zastanawiając się, kto właściwie dziś jest pacjentem? Młody człowieka prezentujący objawy czy jego rodzice nietworzący sprzyjającego środowiska opiekuńczo-wychowawczego?
O wartości przedstawionych wykładów i prelekcji, a także o kompetencjach zaproszonych wykładowców świadczyła frekwencja – miejsca wypełniły się w ciągu kilku dni od ogłoszenia Konferencji i pomimo zakończenia jej w godzinach popołudniowych, sala była pełna do końca. Niezwykle ważne są również spotkania i rozmowy w kuluarach, którym nie było końca.
Zarówno frekwencja, jak i poziom emocjonalny rozmów i komentarzy pokazują, jak ważny to temat, ile rozmów potrzeba, aby dbać o młodzież, tworzyć atmosferę wsparcia, i , jak powiedziała prowadząca Konferencję Dominika Sowa-Klejna – tworzyć z młodych ludzi zdrowych, ale przede wszystkim szczęśliwych dorosłych.
Organizatorami konferencji byli: PCPR Kartuzy oraz Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Kartuzach, którym partnerował Uniwersytet WSB Merito.
Honorowy patronat objął Starosta Kartuski. Miejsce i obsługę techniczną udostępniło nieodpłatnie Kartuskie Centrum Kultury. Dodatkowo dostępne były stoiska partnerów – Gdańskiego Wydawnictwa Psychologicznego, Fundacji Dbam o Mój Zasięg, Diversity.pl, Ośrodka Psychoterapii Zmiana w Kartuzach.