W środowe południe sala w Złotej Jesieni w Kartuzach wypełniła się samorządowcami, przedsiębiorcami, działaczami społecznymi i ludźmi od lat związanymi z promocją regionu. Stowarzyszenie Turystyczne Kaszuby świętowało bowiem jubileusz 30-lecia działalności – trzy dekady pracy nad budowaniem marki Kaszub i „Szwajcarii Kaszubskiej”, która dziś jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych destynacji turystycznych w Polsce.
To właśnie współpraca była motywem przewodnim całego jubileuszu. Stowarzyszenie Turystyczne Kaszuby powstało 23 maja 1996 roku z inicjatywy samorządów, które chciały wspólnie promować region i mówić jednym głosem. W połowie lat 90. Kaszuby posiadały ogromny potencjał, ale wciąż były słabo rozpoznawalne turystycznie.
Przez trzy dekady STK przeszło drogę od lokalnej inicjatywy samorządowej do jednej z najaktywniejszych organizacji turystycznych w regionie. W 2002 roku stowarzyszenie uzyskało status Lokalnej Organizacji Turystycznej i otworzyło się szerzej na współpracę z przedsiębiorcami. Cztery lata później stało się Lokalną Grupą Działania, dzięki czemu możliwe było pozyskiwanie środków unijnych w ramach programu LEADER.
Dzięki temu na Kaszubach powstały setki projektów związanych z turystyką, kulturą i rekreacją. Łącznie zrealizowano ich aż około 600! Wybudowano między innymi około 200 kilometrów tras Nordic Walking, rozwinięto infrastrukturę turystyczną, przygotowano liczne publikacje, mapy i materiały promocyjne. Region był promowany podczas targów turystycznych w kraju i za granicą – od Poznania i Warszawy po Berlin i Brukselę.
Od kilku lat szczególny nacisk położono na rozwój marki „Szwajcaria Kaszubska”. Jej siłą jest autentyczność regionu i połączenie walorów przyrodniczych z bogatą kulturą kaszubską.
– Minione trzy dekady to okres dynamicznych przemian i licznych sukcesów, dzięki którym Kaszuby stały się jedną z najbardziej rozpoznawalnych marek turystycznych w Polsce. Jest to efekt skutecznej współpracy samorządów, przedsiębiorców i lokalnych społeczności oraz wspólnej troski o zachowanie unikalnego charakteru regionu. Szczególne słowa uznania i wdzięczności kieruję do Pana Wojciecha Okroja, który od początku istnienia Stowarzyszenia z niezwykłym zaangażowaniem i konsekwencją pełni funkcję Prezesa. Pańska wizja, pasja oraz umiejętność jednoczenia ludzi wokół wspólnego celu stanowią fundament sukcesu organizacji i w sposób nieoceniony przyczyniły się do rozwoju oraz promocji „Szwajcarii Kaszubskiej” jako silnej i rozpoznawalnej marki regionu. Dziękuję wszystkim osobom tworzącym Stowarzyszenie za wkład w budowanie jego dorobku oraz działania służące mieszkańcom i przyszłym pokoleniom – podkreślał podczas gali starosta kartuski Bogdan Łapa.
Dziś Stowarzyszenie Turystyczne Kaszuby skupia około stu członków – samorządy, firmy i organizacje społeczne.
Jednym z punktów jubileuszu był wykład „Partnerstwo lokalne jako narzędzie rozwoju turystyki”, który wygłosił dr hab. Zbigniew Głąbiński, profesor Uniwersytetu Szczecińskiego. Prelegent podkreślał, że sukces regionów turystycznych nie opiera się wyłącznie na walorach przyrodniczych, lecz przede wszystkim na współpracy samorządów, mieszkańców, przedsiębiorców i organizacji społecznych.
Jubileusz był także doskonałą sposobnością do odznaczenia i podziękowania osobom, które na przestrzeni lat działały na rzecz stowarzyszenia.
Galę poprowadził Jakub Porada, a wspólne świętowanie uświetnił występ Pawła Nowaka i Weroniki Korthals.
Odznaczeni z okazji jubileuszu 30-lecia Stowarzyszenia Turystyczne Kaszuby
Odznaki honorowe „Za Zasługi dla Turystyki” otrzymali:
– Stowarzyszenie Turystyczne Kaszuby
– Wojciech Okroj – prezes STK od 1996 roku
– Jolanta Bogusławska – Wiceprezes STK w latach 1996 – 2012
– Jarosław Zielonka – Wiceprezes STK od 2012
– Piotr Górecki – Członek Zarządu STK od 2009
– Aleksandra Moll – Dyrektor biura od 2004
Nagrody Marszałka Województwa Pomorskiego w dziedzinie turystyki
Odznaki przyznano dla:
– Katarzyny Markowskiej – Przewodniczącej Rady STK od 2008r.
– Marii Gosk – Jej firma pierwsza przystąpiła do STK – Lokalnej Organizacji Turystycznej w 2002 roku, wieloletni członek Rady STK
– Tomasza Maszke- – aktywny członek Rady STK od 2008 r.
– Mirosława Sochy – przedsiębiorca działający na rzecz rozwoju turystyki w naszym regionie
Podziękowania za współpracę otrzymali:
– Mieczysław Struk – Marszałek Województwa Pomorskiego
– Marta Chełkowska – Prezes PROT
– Justyna Durzyńska – Dyrektor Departamentu PROW UMWP
Podziękowania dla gmin otrzymały:
Gminy założyciele:
– Gmina Kartuzy
– Gmina Sierakowice
– Gmina Przywidz
– Gmina Somonino
– Gmina Stężyca
– Gmina Sulęczyno
Pozostałe gminy, które są obecnie członkami STK:
– Gmina Chmielno
– Gmina Żukowo
– Gmina Przodkowo
– Powiat Kartuski
Osoby, które podpisały w imieniu gmin akt założycielski:
– Tadeusz Kobiela ( ówczesny wójt Gminy Sierakowice)
– Mirosław Szalewski (ówczesny wójt Gminy Somonino)
Podziękowania za wspieranie STK otrzymali:
– Tadeusz Buszta – członek honorowy STK
– Mirosława Kazana – członek honorowy STK
– Bogusław Donke – od 1996 r. sympatyk i współpracownik STK
– Jacek Olszewski – Strzyżowski – od 1996 r. sympatyk i współpracownik STK
– Joanna Kozimor – pierwszy przedstawiciel Gminy Przywidz, od 2009 r. pracownik biura
– Daniel Dobka – od 2002 r. sympatyk i współpracownik STK